Оrienta dla Ukrainy

 

Для англійської версії натисніть тут


Od 1993 roku Orienta, pierwsza włoska Agencja Zatrudnienia, która stała się Benefit Corporation, jest jednym z włoskich liderów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi.

Posiadając już 54 oddziały we Włoszech, Grupa Orienta w 2015 roku rozpoczęła ekspansję w Europie, co doprowadziło do otwarcia 4 oddziałów w Polsce, 2 w Szwajcarii i 4 w Czechach.

Ze względu na sytuację na Ukrainie, Grupa Orienta stworzyła grupę zadaniową wspierającą ukraińskich uchodźców. Dzięki naszej sieci klientów i naszemu doświadczeniu w świecie HR, chcemy zaoferować konkretne wsparcie i pomoc.

Jeśli szukasz pracy w Polsce, Czechach, Włoszech, Szwajcarii lub innych krajach europejskich, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

null  

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych kontaktów.

 

kontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00

[email protected]

 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY STWORZYĆ SWOJE CV

Ogólne info

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?
Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

 • nie powinni odmawiać mu pomocy
 • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
 • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
 • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną R

Konsultacje telefoniczne / Teleplatforma

Teleplatforma pierwszego kontaktu
W nocy, w weekendy i święta, czyli w okresy zamknięcia placówek podstawowej opieki zdrowotnej, przez telefon otrzymasz profesjonalną opiekę medyczną. W tym celu zadzwoń na Teleplatformę pod numer 800 137 200 lub wypełnij formularz. W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu otrzymasz:

 • konsultacja medyczna
 • recepta elektroniczna
 • elektroniczne skierowanie do lekarza
 • elektroniczny szpital
 • skierowanie na test SARS-COV-2

Dostępna jest pierwsza teleplatforma kontaktowa:
Od poniedziałku do piątku od 18:00 do 08:00 następnego dnia w soboty i niedziele oraz w inne dni, które z mocy prawa są dniami wolnymi od 8:00 do 8:00 dnia następnego
Formularz jest dostępny w godzinach otwarcia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Link do formularza: KLIKNIJ TUTAJ

Covid - szczepienia

W odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Wyszukiwarka placówek medycznych

Dostępna jest wyszukiwarka, gdzie po wpisaniu miejscowości pokazuje się lista placówek medycznych, w których dostępny jest ukraińskojęzyczny personel - KLIKNIJ TUTAJ

Opieka medyczna- Luxmed (cała Polska)

Grupa Luxmed przygotowała pakiet Pomoc dla Ukrainy. Pilna, doraźna bezpłatna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy (potwierdzaniem przyjazdu jest wpis/pieczątka w paszporcie) realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. W tym celu powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. (+48) 22 45 87 007 (czynna codziennie w godzinach 7.00 -19.00) oraz adres mailowy.
Rozmowy mogą być prowadzone w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim

Opieka Medyczna - Centrum Medyczne Damiana (Warszawa)

Oferujemy bezpłatną pomoc: internistów, pediatrów dla dzieci chorych, ortopedów (dla dzieci i dorosłych), ginekologów, konsultacje chirurgiczne (dla dzieci i dorosłych) i telefoniczne wsparcie psychologów.

 • By umówić wizytę prosimy o kontakt z INFOLINIĄ: 22 566 22 22
 • Przez 7 dni w tygodniu działa INFOLINIA ze wsparciem psychologicznym w języku ukraińskim: 22 566 22 27
 • INFOLINIA pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia: 22 566 22 20

Opieka medyczna - Enel-med

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy (dorośli i dzieci) w oddziałach Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza internisty i pediatry w następujących placówkach:

 • Warszawa: Oddział Wilanów, Ursus, Galeria Młociny,
 • Kraków: Oddział Wadowicka,
 • Katowice: Oddział Chorzowska.

Wizyty w powyższych oddziałach można umawiać pod numerem telefonu: 22 434 09 09

Kolejne placówki świadczące bezpłatną pomoc z ramienia enel-med:

 • Gdańsk: „Zaspa” Centrum Medyczne SP. Z O.O., ul. Burzyńskiego 1, tel. (58) 769 38 66
 • Gdynia: Clinica Medica, ul. Mireckiego 11 , (58) 661 50 55
 • Łódź: Salve Medica, ul. Szparagowa 10, tel. (42) 254 64 00
 • Poznań: Med Polonia, ul. Starołęcka 42, tel. (61) 22 75 810
 • Wrocław: Scanmed, ul. Parkowa 46, tel. (12) 629 88 00

Grupa ENEL-MED uruchamia również BEZPŁATNĄ INFOLINIĘ pomocy psychologicznej pod numerem: 22 267 68 53. Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Osoba dyżurująca na infolinii porozumiewa się w języku polskim i angielskim.

Kontakt do lekarzy

Na stronie Lekarze dla Ukrainy można odnaleźć kontakt do specjalistów, którzy oferują bezpłatną pomoc medyczną, a w razie potrzeby skierują do szpitala.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego na granicy lub na dworcach (są oznakowanę flagą Ukrainy). Można również szukać wolontariuszy w kamizelkach odblaskowych, którzy wskażą drogę do takiego punktu. Otrzymasz tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie Ci wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Nie muszą się także obawiać o legalność swojego dalszego pobytu. Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

Zachęcamy do szukania lokali mieszkalnych za pośrednictwem stron internetowych:

Wiele osób oferuje mieszkania/pokoje na grupach na Facebook: Pomoc dla Ukrainy, Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy, Katowice dla Ukrainy. Mozna spróbować wyszukania grupy poprzez wpisania nazwy miasta+ pomoc dla ukrainy lub mieszkanie dla Ukrainy.

Z myślą o mieszkańcach Ukrainy, którzy przyjechali do Katowic uruchomiono całodobową informację: 539 696 888 Można tam uzyskać informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się, gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną.

 • Katowice: Tel. 32 606 32 32
 • Częstochowa: Tel. 34 378 22 22
  1. w poniedziałki oraz od środy do piątku – od 7:30 do 15:30
  2. we wtorki – do 7:30 do 18:00
 • Warszawa: Numery telefonu do Centrum Wielokulturowego to: +48 22 648 11 11 oraz - +48 604 932 969 (czynne przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00)
 • Łódź: (+48) 42 664-17-97 - Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
 • Wrocław:
  1. +48 538 579 555 (język polski, ukraiński, rosyjski)
  2. +48 735 969 992 (język polski, rosyjski) 538 579 521 (język polski, angielski) +48 538 579 517 (język polski, angielski)
  3. Informacja: 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku. Przemyśl: 48 888 126 922 działa do 21.00.

Według opublikowanej specustawy dotyczącej pracy i pobytu osób z Ukrainy w Polsce, istnieją trzy możliwości, w których osoby objęte pomocą polskiego rządu będą mogły skorzystać z szybkiej ścieżki legalizacji pobytu i pracy. Warunkiem koniecznym jest wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy z powodu konfliktu zbrojnego prowadzonego na terenie Ukrainy. Przepisy te obowiązują:

 • obywateli Ukrainy przybyłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy;
 • obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy przybyli do Polski wraz z najbliższą rodziną;
 • nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego małżonków obywateli Ukrainy.

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych wjechali legalnie na terytorium Polski przekraczając granicę polsko-ukraińską w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce, mają zagwarantowany legalny pobyt w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnień gwarantowanych specustawą.

Osoba, która przekroczyła granicę polsko-ukraińską bez rejestracji powinna złożyć osobiście pisemny wniosek w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia wjazdu do Polski w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Polski. Osobom, które złożą wnioski nadany zostanie numer PESEL. Do wniosku potrzebne będzie dołączenie aktualnego zdjęcia. W urzędach jest możliwość bezpłatnego zrobienia zdjęcia.

Ukraińcy, których podbyt w Polsce został zalegalizowany mogę podjąć pracę oraz uzyskać dostęp do opieki medycznej i do edukacji.

Najpopularniejsze strony z ofertami pracy w Polsce:

Inne strony:

Grupy na Facebooku:

Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub Infolinią „Zielona Linia” tel. 19524

informacje o poszukiwaniu pracy na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia w wersji językowej dla obywateli Ukrainy Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

Bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy obywatel Ukrainy może skontaktować się telefonicznie lub udać się do urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) przeprowadzi rozmowę i postara się ustalić sytuację klienta (jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwość podjęcia pracy, oczekiwania co do pracy itd.) w celu udzielenia dalszej pomocy.

Obywatel Ukrainy może korzystać samodzielnie z Centralnej Bazy Ofert Pracybez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (Centralna baza ofert pracy). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy.

Obywatel Ukrainy może otrzymać wsparcie w:

 • wyborze odpowiedniego zawodu
 • zmianie kwalifikacji
 • podjęciu pracy
 • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i - uzdolnień zawodowych
 • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej

Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez obywatela Ukrainy umożliwi zastosowanie wobec niego pełnego katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Katalog ten obejmuje m.in.:

 • szkolenia zawodowe,
 • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
 • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
 • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
 • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.

Urząd do Spraw Cudzoziemców

 • ADRES - ul. Koszykowa 16 00-564 Warszawa
 • INFOLINA - +48477217575 poniedziałek - piątek 9:00-15:00

Ukraiński Dom

 • ADRES - ul. Zamenhofa 1 00-153 Warszawa
 • TELEFON - +48 727 805 764 E-mail: [email protected] poniedziałek - niedziela 9:00 - 21:00

Ambasada Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej

 • ADRES - Al. J.Ch. Szucha 7 00-580 Warszawa
 • TELEFON - +48-22-622-47-97 E-mail: [email protected] poniedziałek-piątek 08:30-17:45

Wydział Konsularny Warszawy

 • ADRES - ul. Antoniego Malczewskiego 17 02-617 Warszawa
 • TELEFON - +48 22 621 39 79
  1. poniedziałek– czwartek 15:00-17:30,
  2. piątek - 15:00-16:30
  Godziny przyjmowania interesantów:
  1. poniedziałek - piątek 8:30 -12:30

Fundacja Ocalenie

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

 • Strona www Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 • ADRES - ul. Siedmiogrodzka 5/51 01-204 Warszawa
 • TELEFON - +48 880 145 372 Aby umówić się na konsultację zadzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-16:00

Centrum Wielokulturowe