Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

Wypalenie zawodowe sklasyfikowane jako choroba

 

Od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie klasyfikowane jako choroba. W związku z tym pracownikowi będzie przysługiwała możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego. Do tej pory wypalenie zawodowe było opisane jako syndrom, ale od przyszłego roku będzie uznawane za chorobę w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11.

 

nullJakie są objawy wypalenia zawodowego?

Przede wszystkim wypalenie zawodowe to długofalowy proces, na który wpływa przewlekły stres, zmęczenie i zbyt wysokie stawianie sobie celów zawodowych. To stan, kiedy wszystko co związane z pracą wywołuje u nas wyczerpanie - nie tylko fizyczne, ale też psychiczne i emocjonalne.

Według Christiny Maslach objawy wypalenia zawodowego dzielą się na trzy grupy:

  • fizyczne – brak energii, wycieńczenie;
  • emocjonalne – zobojętnienie, obniżony nastrój, negatywne uczucia;
  • behawioralne – poczucie bezsensowności swoich działań, zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań.

 

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, bez względu na wykonywany zawód. Czynniki wpływające na wystąpienie wypalenie zawodowego to m.in. nieadekwatne wynagrodzenie, nadgodziny, przeciążenie pracą, mobbing.

 

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Bardzo ważne jest zachowanie tzw. work-life balance, czyli równowagi pomiędzy pracą za życiem prywatnym. Zachowanie odpowiedniej równowagi może być ważnym czynnikiem ochronnym. Jeżeli zauważamy u siebie lub bliskich symptomy wypalenia, podejmujmy odpowiednie działania.

Dbajmy o siebie!

 

Źródłohttps://kadry.infor.pl/bhp/choroby-zawodowe/5326306,Wypalenie-zawodowe-podstawa-zwolnienia-lekarskiego-od-2022-r.html

Autor: Adrianna Olejniczak, HR Specialist/Recruiter