Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

"Dzwonili do mnie z agencji rekrutacyjnej" czyli 8 powodów dlaczego warto być kandydatem poleconym przez agencję

 

Zastanawiasz się, co agencja rekrutacyjna daje kandydatowi? Czy jest tylko dodatkowa rozmową, którą „trzeba przejść”?
Przyznaję, że rekruter z agencji prawdopodobnie nie odpowie Ci na wszystkie pytania – na niektóre nie może odpowiedzieć. Są też takie pytania, na które odpowiedzieć może tylko członek zespołu, w którym będziesz pracować.
To w takim razie, dlaczego warto rozmawiać z rekruterem z agencji? I czy w ogóle warto?

 

  1. Oczekiwania finansowe vs rynek
    Z pewnością w czasie rozmowy padnie pytanie o Twoje oczekiwania finansowe. Czasami zdarza się, że firma nie chce ujawniać widełek finansowych NATOMIAST pracując w agencji świetnie znamy rynek i wiemy jakie oczekiwania na tego typu stanowisko są realne na lokalnym rynku. Wiemy też czy kwota, którą podajesz jest odpowiednia do Twojego doświadczenia.

  2. Mocne i słabe strony Twojego CV
    Widzimy setki cv miesięcznie. Widzimy też cv Twoich konkurentów. Z pewnością możesz poprosić o informację zwrotną dotyczącą Twojego curriculum. Zdarza się, że już podczas pierwszej rozmowy podpowiadamy, że warto coś uwzględnić w cv, niektóre wpisy są niepotrzebne (tak, ten dwutygodniowy staż sprzed 15 lat możesz usunąć ? ), albo że dla czytelności CV korzystna będzie zmiana kolejności przedstawianych informacji. Nawet po procesie rekrutacji możesz poprosić nas o takie informacje. Z chęcią podpowiemy jakie drobne poprawki będą dobre dla Twoich dokumentów aplikacyjnych.

  3. Które szkolenie wybrać?
    Warto rozwijać swoje kwalifikacje, ale decyzja w które szkolenie zainwestować, nie jest łatwa. Wiemy, które certyfikaty robią na pracodawcach wrażenie, których oczekują, a które będą stratą czasu. Pamiętam rozmowę z jedną księgową, która nie mogła wziąć udziału w aktualnym procesie rekrutacyjnym, bo wybierała się na urlop macierzyński. Wspomniała, że planuje zrobić kolejne studia podyplomowe i może podszkolić język angielski. Młoda mama nie ma wiele czasu. Wspomniałam, że z angielskim B2 zamiast B1 będę mogła zaproponować kilka ciekawych ofert, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenie robiło wrażenie i nie pozostawiało wątpliwości o wiedzy z zakresu księgowości. Z certyfikatem językowym kandydatce udało się nie tylko szybko znaleźć pracę po przerwie, ale też znaleźć ofertę korzystniejszą finansowo. Ostatnio dzwoniła z pytaniem na jakie wynagrodzenie będzie mogła liczyć z dodatkowym językiem obcym (zdradzę Ci tajemnicę, że nawet 10-15% wyższe).

  4. Zajrzyj w Twoje cv
    Czy wiesz jakie słowa klucze znajdują się w Twoim CV? MY to wiemy. Bazy cv i portale społecznościowe są często przeszukiwane z pomocą konkretnych słów kluczy dla danej branży i specjalizacji. Prosty przykład to uprawnienia SEP, które są wpisane w wielu cv, ale często kandydatom zdarza się pominąć skrót SEP i wpisać tylko oznaczenie typu e1, d2 lub „do 1kV”. Pewnie, że mogę się domyślić, ale system do obsługi bazy cv może już się nie domyślić. Czy na portalu LinkedIn wypisałeś/aś tylko nazwy poprzednich stanowisk pracy? Twój profil może się nie wyświetlić w wynikach wyszukiwania, bazując na nazwie oprogramowania, które umiesz obsługiwać.

  5. Trudne pytania
    Są takie tematy, które trzeba przyszłemu pracodawcy „jakoś” przedstawić. Przyczyny zmiany pracy, przerwa w zatrudnieniu, zmiana kierunku rozwoju… wiesz pewnie, którego pytania się obawiasz. Na pewno zadamy TO pytanie. Jesteśmy często bardziej wyrozumiali dla kandydatów. Możesz z nami przećwiczyć, jak odpowiadać na te pytania, jak się czujesz z tym, co mówisz. A bywa, że podpowiadamy jak bardziej dyplomatycznie opowiedzieć np. o sytuacjach, które miały miejsce u poprzedniego pracodawcy.

  6. Firma po rozmowie się nie odzywa, zastanawiasz się czy zadzwonić...
    ... ale z drugiej strony nie chcesz dzwonić i przeszkadzać. Nam możesz przeszkadzać ;) Na tym etapie rekrutacji, po to jesteśmy. Może przyszło Ci do głowy dodatkowe pytanie, albo masz wrażenie, że już powinni odpowiedzieć i zaczynasz się martwić. Do “Twojego” rekrutera z agencji zawsze możesz zadzwonić, - nawet jeśli nie będzie mieć odpowiedzi, to może zadzwonić za Ciebie. A może po prostu osobę decyzyjną rozłożyła grypa, i odpowiedzą w następnym tygodniu. Naprawdę w każdej chwili możesz zadzwonić i powiedzieć: “Dzień dobry, pani Paulino, Dzwonię zapytać czy nie ma informacji z firmy X. Mam inne rozmowy kwalifikacyjne, ale nie ukrywam, że ta oferta jest dla mnie bardzo interesująca.”

  7. Wiemy też, jak „wypadłeś/aś” na rozmowie...
    Tuż po rozmowie kwalifikacyjnej u Klienta, rekruter na pewno zadzwoni zapytać o Twoje odczucia po rozmowie. Szczerze mówiąc, dla nas tak samo interesujące jest to jak Ty wypadłeś jak i to jak wypadł w oczach kandydata nasz Klient. Wiemy też, co się w Tobie spodobało i czy czegoś zabrakło. „Dobrze, fajna rozmowa i bardzo konkretnie rozmawialiśmy o organizacji pracy w firmie, ale… przy weryfikacji angielskiego trochę się zestresowałem i chyba niepotrzebnie wspominałem o tym, że lubię jeździć na koncerty”. „Słyszałam, że ma Pan ciekawe hobby, i że widać że Panu zależy na pracy. Myślę, że jest Pan wśród 3 najlepszych kandydatów.”

  8. Wsparcie na długie lata
    Relacja między rekruterem a kandydatem często trwa wiele lat. Wspieramy się obustronnie. My znamy rynek i wiemy, której firmie możemy zaproponować spotkanie z osobą o ciekawym profilu. Nasi kandydaci czasem pomagają nam znaleźć osobę, której szukamy lub przesyłają kontakt do nas swoim znajomym.

 

Wszystko ma swoje wady i zalety. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać, że rekrutacja przez agencję wcale nie oznacza samych utrudnień, wręcz przeciwnie - możesz z niej wynieść dużo więcej cennych wskazówek na dalsze życie zawodowe i zdobyć profesjonalną pomoc w poszukiwaniu pracy. Dlatego kiedy następnym razem zobaczysz na portalu rekrutacyjnym logo Orienta – aplikuj śmiało albo od razu wejdź na nasz portali złóż swoje cv. Możesz tam też stworzyć profesjonalną prezentację video cv, wypełnić job test - kwestionariusz umiejętności miękkich, i ustawić job alert – powiadomienie o interesujących Cię rekrutacjach prosto na Twojego maila.

 

Autor: Paulina Jelińska, Specjalista ds. HR, oddział w Warszawie